"Csináljon bármit, ami nyitogatja szemét és eszét, szaporítja tapasztalatait, ő azt hiszi: csak játszik.
 De mi már tudjuk, mire megy a játék. Arra, hogy e világban otthonosan mozgó, eleven eszű és tevékeny ember váljék belőle.”
 (Varga Domonkos)

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei település, amelyen két vegyes életkorú csoporttal működő óvodánk található az „Ó-bükk belsejében, több kisebb vízfolyás forrásvidékén” elhelyezkedő község. Nevelési funkcióját, a település nevezetességei közé tartozó vitéz Borbély-Maczky Emil által, a saját főispáni úri lakából kastéllyá alakíttatott épület tölti be, amelyben óvodánk mellett a Biztos Kezdet Gyerekház, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat és a helyi polgárőrség is működik. Térségünk hátrányos helyzete miatt a kompetenciafejlesztést alapozó feladataink mellett természetes, hogy szívügyünk a felzárkóztató nevelés a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek nehéz helyzetének enyhítése, esélyegyenlőségének növelése, amelynek rendkívüli módon kedvez gyönyörű környezetünk.
Tevékenységközpontú, integrációs programunk célja a kiegyensúlyozott, boldog, harmonikus életút megalapozása a gondjainkra bízott gyermekek életének óvodai szakaszában. Hisszük, hogy az egyetlen utat a gyermekek megismeréséhez, és fejlesztéséhez annak a közvetlen kapcsolatnak az építőkövei alkotják, amelyek jó szóval, pozitív megerősítéssel, következetes, bizalomra épülő nevelői hozzáállással csiszolódnak. Ehhez nélkülözhetetlen az élményekben és tevékenységekben gazdag óvodai életet, amely intézményünk sajátossága, ahol a legfontosabb tevékenységforma a játék, amely a tapasztalatszerzés, az élményfeldolgozás, a tudás és a tudás elmélyítésének alapja és a nevelő lámpása, amely rávilágít a gyermek őszinte érzelmeire, jellemére, félelmeire, fejlődésének esetleges gátjaira is, így a fejlesztés legfőbb forrása.
Ezért komplex, az óvodai élet minden mozzanatát átható nevelési tevékenységünk keretét is a mással nem helyettesíthető játék adja, amelyben a gyermek megéli az őt körülvevő világot, amelynek kiindulópontja a család világszemlélete, az onnan hozott élményei, tapasztalatai. Nevelőmunkánk a családi nevelést kiegészíti, az értékeket felerősíti, szükség esetén korrigál. Így a legelőnyösebb csoportszervezési elvnek a vegyes életkorú összetételt tartjuk, amely a legjobban tükrözi a családias légkört, amelyben nap, mint nap fogadjuk kis óvodásainkat.
70éve

a gyermekek nevelésében